Květináče s dvojitým dnem

Pracuji s tímto systémem deset let. Osobně na něj nedám dopustit.

Jak to funguje

Princip fungování květináče s dvojitým dnem spočívá v tom, že má dvě části. Horní, do které se sází rostlina, a spodní část, která slouží jako zásobárna vody. Voda ve spodní části zajišťuje dostatek vlhkosti, rostlina si časem spustí kořeny až do této vaničky. Substrát přitom zůstává vzdušný. Množství vody v zásobníku kontrolujeme pomocí hladinoměru. Při zálivce vystoupá nahoru, když rostlina vodu spotřebuje, klesne na minimum. Rostlina má díky tomuto systému poměrně stabilní podmínky, nedostává se do „stresu“ ze sucha nebo přelití, a dobře prosperuje.

Pravidelnost zálivky u květináčů s dvojitým dnem

Toto je nejvýraznější benefit = čas, který věnujete pravidelné zálivce. Díky systému dvojitého dna můžete rostliny zalévat 1x za 14 dnů. Pokud máte mladou rostlinu, která ještě nemá narostlý kořenový bal, musíte prvních pár měsíců vydržet a zalévat rostlinu standardně po povrchu. Obvykle to trvá asi tři až šest měsíců. Poté ale již naplno využíváte dvojité dno. Rostlinu zaléváte jen do zásobníku. Při tom kontrolujete hladinoměr, abyste nalili jen potřebné množství vody (podle velikosti rostliny, žíznivosti, ročním období, teplotě atd.). Ukazatel hladinoměru vám ukáže, kolik vody je v zásobníku. Zhruba po 10ti dnech uvidíte, že se ukazatel hladinoměru začíná blížit k MIN. Ještě vyčkejte, dopřejte rostlině pár dnů na MIN. Je to z toho důvodu, že i když je hladinoměr na MIN, stále je v květináči nějaké vlhko. Současně se ke kořenům dostane dostatek vzduchu.

Na co si dát pozor

Když začínáte, je dobré si nejprve stanovit týdenní frekvenci kontroly. Pamatovat si (nebo si zapsat) množství vody, které jste do zásobníku vody nalili. Podívejte se, kam vystoupal hladinoměr. Po týdnu překontrolujte, kolik toho rostlina vypila. Pokud vypila všechno a je na suchu, víte, že pro 14ti denní cyklus zálivky musíte množství zálivky zvýšit. Pokud ještě množství vody nevypila, překontrolujte, že hladinoměr klesá a rostlina nestojí ve vodě. Tato kontrola je důležitá. Když byste nechali rostlinu stát další týden ve vodě, je riziko, že jí začnou uhnívat kořeny.  V půlce druhého týdne by měl hladinoměr klesnou na MIN. V okolí kořenového balu je stále vlhko. Tím, že je květináč uzavřený, voda se vypařuje pomaleji. Po 14ti dnech situaci vyhodnoťte. Byla zálivka dostatečná, příliš malá nebo jste nalili vody moc? Podle toho upravte další zálivku.

Zohledněte stanoviště rostliny. Můžete mít dvě stejné rostliny na různých místech a budete je muset zalévat odlišně.

Několik tipů

Pamatujte na to, že pokud má váš květináč dno o průměru 25cm, při výšce hladiny 1cm je v zásobníku cca ½ litru vody. Většina hladinoměrů přitom reaguje až při hladině cca 1cm a výš.

Zapamatujte si, kam vystoupal hladinoměr, když jste do zásobníku nalili konkrétní množství vody. Udělejte si fixou značku na hladinoměru, nebo si to vyfoťte na telefon. Za týden se vám to bude hodit.

U některých hladinoměrů jde sundat horní průhledná stupnice a opatrně vytáhnout plováček (pozor, ať se vám neohne dlouhá tyčka ukazatele). Pokud si spodní plochu plováčku dáte na hřeb ruky, ucítíte, jestli je vlhký, nebo ne. Podle toho poznáte, jestli je uvnitř ještě voda/vlhko nebo sucho.

Tento systém není vhodný pro klasickou hydroponii.

Co když do zásobníku naliji hodně vody

Máte dvě možnosti. Buď vodu vylijete nebo odčerpáte. U některých květináčů můžete jednoduše vnitřní část vyndat a vodu ze zásobníku pak vylít. U velkých květináčů a rostlin je manipulace náročnější. V takovém případě skvěle funguje jednoduchá ruční pumpa, kterou seženete v hobby marketu a otvorem pro zálivku vodu odčerpáte.

Pamatujte si, že rostliny lépe zvládnout pár dní na suchu, než jedno vydatné ulití.

Kdy nevyužijete systém dvojitého dna

U suchomilných rostlin. Zalévají se tak málo, že to není třeba. Pokud se Vám ale o rostliny nestará profesionál, jedna zodpovědná osoba nebo odjíždíte na dovolenou, dvojité dno může suchomilnou rostlinu uchránit před ulitím.

Přes zimu se zásobním v některých případech nevyužívá, zato v létě se využívá na maximum. Např. vzrostlý 2m vysoký Fikus se stanovištěm u okna na západní straně v letním období vypije 8 litrů vody za 14 dnů. V zimě jen 2 litry za 14 dnů.

Pokud se ve vaší firmě staráte o rostliny svépomocí, je poměrně důležité, aby osoba, která rostliny zalévá, pochopila a důvěřovala systému dvojitého dna. Pokud máte vysazené rostliny v květináčích s dvojitým dnem, ale rostliny zaléváte vždy jen trochu víckrát týdně, vaše rostliny nebudou svěží. Budou mít sklony k uhnívání kořenů, přírůstky budou malé a rostliny nenaplní vaše očekávání.

Podrobným vysvětlením zálivky pomocí hladinoměru se budu zabývat v dalším příspěvku.

Líbí se Vám mé realizace? Máte zájem o nové interiérové rostliny nebo jejich obnovu? Napište mi na jan@jankopriva.cz nebo zavolejte na +420607535220. Rád s Vámi proberu návrh řešení Vaší konkrétní situace.

1 komentář u „Květináče s dvojitým dnem“