Hydroponické pěstování pokojových rostlin

…po kotníky ve vodě

Hydroponii dnes zná asi každý. Běžně slyšíme o hydroponickém pěstování zeleniny. Na základní škole, kam chodí náš syn, mají děti možnost sledovat růst zeleniny v hydroponickém „inkubátoru“. Co to tedy je hydroponie? Je to způsob pěstování rostlin, které celý svůj život rostou pouze ve vodě. Hydroponická rostlina si vytvoří tzv. vodní kořeny a normální kořeny jí nevzniknou. A funguje to i u pokojových rostlin. Stabilitu rostlin pomáhají držet tzv. hydrogranule, které nahrazují rašelinný substrát.

Ve svých realizacích hydroponii používám rád a mám s ní dobré zkušenosti.

Rád ji nabízím zákazníkům, kteří se chtějí o rostliny ve své firmě starat svépomocí, a to pro její pečovatelskou nenáročnost. Je také oblíbená mezi alergiky, protože ve vodném roztoku plísně a houby nemají šanci. A jestli vás také přivádí k šílenství mušky, které vylétají z  půdního substrátu, zajímejte se o hydroponii.

Výhody hydroponie

  • Zálivka stačí 1x za 14 dnů
  • Místo rašelinného substrátu se používají hydrogranule –> minimalizuje se tím výskyt plísní a půdních mušek
  • Kořenový bal je menší –> rostlinu sázím do menšího květináče, který zabere méně místa
  • Nepřesazují se každý rok = obrovská úspora času a peněz
  • Mají delší životní cyklus

Běžného zákazníka od nákupu hydroponie odrazuje vyšší nákupní cena. Z mého pohledu se ale jedná pouze o první klamný dojem. Hydroponie je dražší. Ceny se pohybují asi o 1/3 výše, než u klasických rostlin pěstovaných v rašelinném substrátu. Ale podíváte-li se na investici z delšího časového hlediska, zjistíte, že se už po dvou až třech letech dostáváte na stejnou cenu. Důvodem je již zmíněná nenáročnost péče. A hlavně, hydroponické rostliny nemusíte (téměř) přesazovat! Takže ušetříte čas přesazováním a úklidem po práci s rašelinným substrátem. Nemusíte dokola kupovat větší a větší květináč, substrát, a bojovat s půdními muškami.

Nevýhody hydroponie

  • Hnojivo – nepoužívá se běžné hnojivo, ale speciální tekuté hnojivo nebo iontové granule
  • Cena
  • Hydroponicky pěstované rostliny rostou pomaleji (i proto jsou dražší)
  • Nejsou běžnou nabídkou květinářství ani zahradnických center

Péče o hydroponii

Pro péči potřebuje konývku, vodu a hnojivo. Jednou ročně se čistí hladinoměr, aby se kvůli usazeninám z vody nezasekával.

Z hnojiva si můžete vybrat dva druhy, buď pevné iontové granule, které aplikujete do roztoku cca jednou za 4-6 měsíců, na jaře a v létě častěji, na podzim a v zimě méně často. Nebo lze použít tekuté hnojivo, které jednou za 2-3 měsíce přidáte do zálivky. Frekvenci volíte opět podle ročního období, respektive vegetačního období rostliny.

Rozdílně narostlý kořenový bal – hydroponie (vlevo) vs. substrátová rostlina (vpravo):

1 komentář u „Hydroponické pěstování pokojových rostlin“