Hydroponické pěstování pokojových rostlin

…po kotníky ve vodě

Hydroponické pěstování ve zkratce znamená, že se rostliny pěstují v roztoku místo v substrátu. Jeho obdobu znali již staří Egypťané, není to tedy až taková novinka. V pěstování interiérových rostlin je to ale relativně nový trend, který se rychle rozvíjí. Hydroponické pěstování je ideální pro kancelářské a veřejné prostory – neklade vysoké nároky na odbornost lidí, kteří se o rostliny starají, a péči je také možné automatizovat.

Také já ve svých realizacích hydroponii s oblibou používám a mám s ní dobré zkušenosti. Poprvé jsem naostro hydroponické pěstování použil v roce 2015 při dodávce interiérových rostlin do kanceláří společnosti Intemac solution s.r.o. v Kuřimi. Rostliny z této realizace dobře prospívají – příkladem je Philodendron xanadu, který je z první várky kytek a stále se mu dobře daří.

Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Při klasickém pěstování je substrát zdrojem živin. Při hydroponickém pěstování se substrát také používá. Jde ale o inertní materiál, který zajišťuje pouze oporu a fixaci rostliny. Zdrojem živin je výhradně roztok. A právě správné množství roztoku, jeho kvalita a přiměřené dávkování hnojiva je klíčem k úspěchu.

Tento způsob pěstování je možné použít pro solitérní pokojové rostliny v „květináčích“, je to ale výborné řešení především pro zelené stěny a rozsáhlejší realizace. Používají se dvouplášťové nádoby, ideálně opatřené ukazetelem hladiny živného roztoku. Kořeny rostlin potřebují dostatek vzduchu, proto musí být rostliny do substrátu zasazené tak, aby hladina nikdy nedosahovala ke kořenovému krčku. Platí zde známé „V pohodě, po kotníky ve vodě.“

Výhody hydroponie

  • Při neodborné péči hrozí menší riziko uschnutí nebo naopak přelití rostlin
  • Zálivka je nutná méně často
  • Péče o rostliny se dá snadno automatizovat pomocí automatické závlahy a dávkovače hnojiva
  • Při správném nastavení hladiny vody mají kořeny rostlin dostatek vzduchu a nehrozí uhnití kořenů
  • Díky kontrolovanému prostředí mají rostliny rovnoměrný a bujný růst
  • Substrát není zdrojem škůdců a patogenů a rostliny jsou proto zdravější
  • Rostliny nevyžadují častou odbornou péči, není nutné je často přesazovat
  • Nádoby nemusí mít podmisky a většinou mají pěkný design 😉

Nevýhody

  • Rostliny je nutné pravidelně hnojit, substrát sám o sobě žádné živiny neobsahuje
  • Je nutné kontrolovat kvalitu živného roztoku (pH a další vlastnosti)
  • Nabídka hydroponicky zapěstovaných rostlin na trhu je menší, než u klasicky pěstovaných
  • Náklady na pěstební nádoby a další vybavení jsou vyšší

Rostliny vhodné pro hydroponické pěstování

Hydroponicky je možné pěstovat většinu pokojových rostlin. Je to vhodný způsob v podstatě pro všechny druhy, které používám do výsadeb.

Nejlepší je, pokud se tímto způsobem pěstuje již mladá rostlina. Hydroponicky pěstovaným rostlinám se totiž zcela jiným způsobem vyvíjí kořenový systém. Je proto dobré dopředu rozhodnout, jaký způsob pěstování použijeme u vaší realizace.