2 ZELENÉ STĚNY JINAK

Rád bych Vám uvedl dva příklady, jak lze uchopit zelenou stěnu jinak. Systémů zelených stěn – tím myslím pěstební konstrukci, způsob pěstování rostlin a míru automatizace – je mnoho, takže je z čeho vybírat. A přesto jsou i jiné varianty, které mohou v některých případech zelenou stěnu nahradit. Zelené stěny mám opravdu rád. Ale jsou situace, kdy navrhnu jiné řešení, přestože má zákazník zájem o zelenou stěnu. Proč?

Pojďme si společně projít dva příklady, na kterých Vám vysvětlím, jaké důvody vedly k hledání jiného řešení.

1)      Zelená stěna v kavárně Rebelbean Pole v Brně

Krásný prostor pro zelenou stěnu, atraktivní neonové logo na atraktivní zelené stěně. Stěna s rostlinami a neonovým logem je několik metrů nad spodním patrem kavárny Rebelbean. Krásně viditelná z ulice díky vysoké prosklené stěně. Kdokoliv jde po schodišti, míjí tuto stěnu.

Co jsem vše zvažoval:

  1. Vnímám zelenou stěnu jako tzv. eye-catcher, poutač pozornosti. V tomto případě to je ale hlavně neonové logo kavárny RebelBean. Z toho důvodu si říkám, že u této konkrétní zelené stěny není žádoucí pestrá výsadba. A začínám zvažovat jednodušší řešení. Nesedí mi ani poměr cena-výkon, kdy zelená stěna není tím poutačem pozornosti.
  2. Na tuto zelenou stěnu je pohled hlavně zdálky. Zelenou plochu nebude nikdo obdivovat jako zelenou stěnu, ale jako zajímavé zelené pozadí. Tím pádem jsem se znovu vracel k hledání jednoduchého a méně cenově náročného řešení.
  3. Když jsme řešili způsob zavěšení neonového loga před zelenou stěnu, ukázalo se, že se musí logo přidělat na nosníky v zadní stěně. Ale tam by měla být nosná konstrukce pro rostliny. Ta je většinou sestavená z na sebe navazujících dílů, vzájemně propojených. Zásah do konstrukce naruší nosný systém, voděodolnost a zvýší celkovou pracnost, a tedy i cenu. V tuto dobu jsme již s majitelem směřovali k pnoucím rostlinám a lankovému systému, a tato skutečnost nás jen utvrdila ve správnosti řešení.
  4. U dřívějších několika realizací jsem si oblíbil použití lankového systému. I zde se nakonec ukázalo jako sympatické, jednoduché a praktické řešení. Popínavé rostliny tvoří zajímavé pozadí pro neonové logo. I následný servis rostlin se zvládne lépe než servis zelené stěny.

2)      Zelená stěna Farma Vraňany – farmářská prodejna

Když jsme s majiteli Farma Vraňany začal jednat o zelené stěně pro farmářskou prodejnu, prodejna byla ve fázi před dokončením. Stanoviště pro zelenou stěnu bylo perfektní, naproti hlavnímu vchodu. Finální opláštění sloupu, na které se kotví nosníky zelené stěny, ještě nebylo hotové. Zelený prvek se mi na toto místo hodil moc. Několikaletá zkušenost se zelenými stěnami mě ale odváděla myšlenky jiným směrem.

Co jsem vše zvažoval:

  1. Realizace by byla jednoduchá, dostupné stanoviště. Zalévání zelené stěny by se řešilo manuálně. Nasvětlení rostlin by se řešilo extra světly na lištovém systému, se kterým se počítalo pro prodejní stanoviště.
  2. Vyrostl jsem v zahradnictví a vím, jak vypadá sezónní šrumec na prodejně. Často se nešťastnou událostí nějaké vybavení prodejny poničí. Pokojové rostliny jsou docela křehké a do zelených stěn se často dávají kultivary pomalu rostoucí, aby se prodlužovala životnost rostlin v zelené stěně. Jsou ale také dražší. Levné kultivary zase rychle rostou a potom musíte realizovat servis rostlin ideálně měsíčně. Bál jsem se, že v dolní části zelené stěny se rostliny vlivem provozu jednoduše poškodí. A to by narušilo celkový dojem ucelené plochy zelené stěny.
  3. V té době frčelo, a stále frčí, využít palety jako nosníky pro venkovní zahrádky a vysadit do nich trávy, bylinky, sukulenty… S využitím palet se počítalo i ve farmářské prodejně. Bingo. Na paletu lze upevnit nosníky truhlíků jako na zábradlí. Truhlíky mají dvojité dno. Mohu do nich vysadit pokojovky tak, aby se zálivka dělala jednou za 14 dnů. A tím, že plocha zeleně nebude jednolitá, případné poničení rostliny nebude na první pohled tolik výrazné. Zároveň lze truhlík v případě potřeby přemístit.
  4. Majitelé nechali palety opálit a opláštili jimi sloup. Po umístění truhlíků s pokojovými rostlinami byl pro mě výsledný vzhled ještě lepší než očekávání. Líbí se mi přirozený vzhled a současně, truhlíky od českého výrobce Plastia, které jsem použil, se i v prodejně Farma Vraňany prodávají. Zákazník tedy může čerpat inspiraci v místě nákupu.

I to jsou důvody, proč se chci nejprve se svými zákazníky sejít, zeptat se, jaké mají očekávání od pokojových rostlin v kanceláři nebo firmě. Proto se chci podívat se na jednotlivá stanoviště. Díky tomu zjistím, jaké jsou podmínky, zažiju cvrkot na pracovišti, a pak navrhnu rostliny tak, aby přirozeně zapadly do interiéru.

Líbí se Vám zelené stěny? Můžete se o nich dočíst více zde nebo mi napište na jan@jankopriva.cz nebo zavolejte na tel.: 607535220. Rád Vám poradím, jak řešit interiérovou zeleň u vás v kancelářích nebo firmě.