Příprava pro zelenou stěnu

Kdo je připraven, není zaskočen

Chcete v interiéru zelenou stěnu?
Myslete na ni už při přípravě projektu.

Na co nezapomenout při projektování

  1. Přívod vody pro zavlažování. Rostliny potřebují zalévat. Malé stěny můžete zalévat ručně, u větších realizací určitě myslete na automatickou závlahu. Není to ale jen o vlastním přívodu vody. Automatická závlaha potřebuje prostor pro řídící jednotku, dávkováč hnojiva a další zařízení.
  2. Odvod přebytečné vody. Napojení na odpad je preventivní opatření, jak zabránit škodám v případě přelití rostlin. Nechcete mít přece louže na podlaze.
  3. Nosnost stěny. Zelená stěna má hmotnost až 80 kg/m². Tomu musí odpovídat nosnost konstrukce, na kterou bude zelená stěna zavěšena.
  4. Výběr vhodné konstrukce. Jakou hloubku zelené stěny si můžete dovolit? Půjde o klasické pěstování nebo hydroponii? Má být nosná konstrukce „neviditelná“, nebo to má být designový prvek sám o sobě? To vše ovlivňuje volbu konstrukce.
  5. Prostor. Rostlinám musíte dopřát prostor. Počítejte s tím, že rostliny se budou rozrůstat. Je ale třeba také zohlednit, co kolem zelené stěny bude. Bude se kolem ní chodit? Bude před ní stát nábytek?
  6. Osvětlení. Voda je důležitá, ale bez světla to stejně nebude fungovat. I když je prostor bohatě prosklený s „dostatkem“ přirozeného světla, zelená stěna se bez umělého přisvětlení v podstatě nikdy neobejde. Návrh osvětlení proto vyžaduje zvláštní pozornost. Musí mít dostatečnou intenzitu, nesmí být daleko ani blízko, musí se počítat se zastíněním atd.

Navrhnout zelenou stěnu, která bude prospívat a bude lidem přinášet radost, není jednoduché. Vyžaduje to zkušenosti a odborný přístup. Proto preferuji, když jsem u realizace už ve fázi projektování. Ve spolupráci s architektem můžeme navrhnout takové řešení, které zaručí perfektní výsledek.