Příprava pro zelenou stěnu

Kdo je připraven, není zaskočen

Chcete v interiéru zelenou stěnu?
Myslete na ni už při přípravě projektu.

Na co nezapomenout při projektování

  • Přívod vody pro zavlažování. Rostliny potřebují zalévat. Malé stěny můžete zalévat ručně, u větších realizací určitě myslete na automatickou závlahu. Není to ale jen o vlastním přívodu vody. Automatická závlaha potřebuje prostor pro řídící jednotku, dávkováč hnojiva a další zařízení.
  • Odvod přebytečné vody. Napojení na odpad je preventivní opatření, jak zabránit škodám v případě přelití rostlin. Nechcete mít přece louže na podlaze.
  • Nosnost stěny. Zelená stěna má hmotnost až 80 kg/m². Tomu musí odpovídat nosnost konstrukce, na kterou bude zelená stěna zavěšena.
  • Výběr vhodné konstrukce. Jakou hloubku zelené stěny si můžete dovolit? Půjde o klasické pěstování nebo hydroponii? Má být nosná konstrukce „neviditelná“, nebo to má být designový prvek sám o sobě? To vše ovlivňuje volbu konstrukce.
  • Prostor. Rostlinám musíte dopřát prostor. Počítejte s tím, že rostliny se budou rozrůstat. Je ale třeba také zohlednit, co kolem zelené stěny bude. Bude se kolem ní chodit? Bude před ní stát nábytek?
  • Osvětlení. Voda je důležitá, ale bez světla to stejně nebude fungovat. I když je prostor bohatě prosklený s „dostatkem“ přirozeného světla, zelená stěna se bez umělého přisvětlení v podstatě nikdy neobejde. Návrh osvětlení proto vyžaduje zvláštní pozornost. Musí mít dostatečnou intenzitu, nesmí být daleko ani blízko, musí se počítat se zastíněním atd.

Navrhnout zelenou stěnu, která bude prospívat a bude lidem přinášet radost, není jednoduché. Vyžaduje to zkušenosti a odborný přístup. Proto preferuji, když jsem u realizace už ve fázi projektování. Ve spolupráci s architektem můžeme navrhnout takové řešení, které zaručí perfektní výsledek.