Pokud máte rostliny vysazené v uzavřeném květináči s dvojitým dnem, je důležité správně rozumět principu zálivky rostlin pomocí hladinoměru. Vysvětlím Vám, jak hladinoměr funguje a proč je důležité dbát na to, aby se použil kvalitní hladinoměr a pravidelně se prováděla jeho údržba. A hlavně, jak správně provádět zálivku za pomocí hladinoměru a na co pamatovat.
Proč je hladinoměr super
Hladinoměr a květináče s dvojitým dnem Vám pomůžou zefektivnit zálivku rostlin. Rostliny zaléváte v intervalu cca jednou za 14 dnů. Důležité je akceptovat odlišnosti od zálivky rostlin do květináčů s podmiskou.
Co je to hladinoměr u květináče
Hladinoměr, někdy též „vodoznak“ u květináčů je jednoduchý systém pro měření množství vody na dně uzavřeného květináče s dvojitým dnem. Skládá se z plováčku, indikátoru, stupnice a vodící trubice, patky.
Příklad hladinoměru:
Plováček je nejčastěji z polystyrénu. Na něj je upevněn indikátor úrovně vody, vyvedený nad horní okraj květináče – dlouhá tenká tyčka. Plováček s indikátorem jsou vsazeny do úzké vodící trubky. Ta sedí na dně květináče – nejčastěji v nějaké patce s otvory. Otvory jsou úzké, aby zamezily prostupu nečistot z vody k plováčku. Na horní straně vodící trubky je měřící stupnice, nejčastěji se jedná o průhledný kryt s ryskami MIN, MAX, někdy OPT (=optimum) mezi úrovní min a max.
Hladinoměrů je velké množství. Výrobci květináčů s dvojitým dnem často vyrábějí hladinoměry na míru květináčů, takže provedení je mnoho. Některé jsou spolehlivé, jiné méně.
Jak s hladinoměrem pracovat a na co si dát pozor
Při práci s hladinoměrem je nutné si uvědomit několik důležitých věcí:
- Využívám funkci dvojitého dna, dávám více vody ALE méně často
- hladinoměr reaguje se zpožděním
- hladinoměr se může zaseknout
- když má květináč široké dno, tak i při výšce hladiny mírně nad MIN může být v zásobníku ještě dost vody
- jaké má požadavky na zálivku konkrétní rostlina
Výše uvedené funguje společně dohromady. Budete čtyři body dělat na jedničku, ale pátý ne, a na rostlinách to je poznat. Nedostanete z nich to maximum, které by Vám mohly dát.
Blíže k jednotlivým bodům:
Add 1) Princip květináče s dvojitým dnem jsem popsal zde. Pokojová rostlina dýchá jak listy, tak i kořeny. Proto vyžaduje, aby se vzduch dostal i ke kořenům rostliny. Proto je potřeba nechat hladinoměr klesnout až na minimum. I když je hladinoměr na minimu, většinou je v zásobníku ještě trochu vody. Takže rostliny většinou nejsou úplně na suchu.
Add 2) Pokud zalévám přes nalévací trubici, jde voda rovnou na dno květináče a hladinoměr reaguje rychle. Pokud ale zaléváme přes povrch květináče, nějakou chvilku trvá, než voda proteče přes kořenový bal. Opatrnost je tedy na místě a zalévám po troškách a kontroluji, jak mi vystoupal hladinoměr.
Add 3) Někde je tvrdá voda, někdy se vyplaví nečistota ze substrátu a lehký plováček se jednoduše zasekne v úzké vodící trubici. Je to běžná věc, a proto je dobré trochu praxe a trochu selského rozumu. Jednoduchým cvrknutím do horní části hladinoměru se plováček uvolní a začne reagovat. A selský rozum mi říká, že pokud naliji litr vody do květináče a hladinoměr se ani nehne, něco je špatně. A to „špatně“ musím najít a odstranit. Ne lít dál vodu do zásobníku, protože se hladinoměr nehýbe.
Může to pak dopadnout i takto:
Add 4) Pokud má květináč průměr dna okolo 25cm a v zásobníku je výškově 1cm vody, mám tam stále okolo 0,5l vody. Díky vzlínavosti vody je pravděpodobné, že je tedy vlhký i substrát a rostlina má ještě dostatek vody. Před zálivkou dál vyhodnocuji – jaké je roční období, jaká je okolní teplota, je rostlina na slunci nebo ve stínu, jak je rostlina velká atd. než přidám další dávku vody.
Add 5) Nejklíčovější bod zálivky rostlin. Vědět, která rostlina potřebuje hodně vody, a která méně. A zalévat tolik, abyste mohli všechny rostliny zalévat 1x za 14 dnů, přestože je jedna žíznivá a druhá spíše suchomilná, jedna na slunci a další ve stínu.
Na závěr je nutné podotknout, že různé hladinoměry reagují a fungují různě. Spolehlivost hladinoměru záleží i na jeho kvalitě. To se odráží zase na ceně. Je dobré mít u rostlin hladinoměry sjednocené. Často to není možné. A tak je potřeba při zálivce správně uplatnit výše uvedené principy. Alespoň jednou za rok je třeba hladinoměr vyčistit a zbavit usazenin z vody.
Víte, že v rámci svých služeb firemním zákazníkům realizuji pravidelný servis rostlin? Vaše rostliny zalijeme, oprášíme, vyvážeme, přihnojíme, zastřihneme, provedeme servis květináčů vč. péče o hladinoměry a garantujeme vám pěkný vzhled rostlin. Napište mi na jan@jankopriva.cz nebo mi zavolejte na +420607535220, rád zodpovím vaše otázky.