Zeleň do Lahotéky

Beton, dřevo a zeleň

Vinařství Lahofer sídlí v pozoruhodné moderní budově ve Znojmě. Architekti z ateliéru Chybik+Kristof vytvořili stavbu, která propojuje potřeby firmy (výroba a kancelářské zázemí) s veřejným prostorem – vinotékou, neboli Lahotékou, a venkovním amfiteátrem. S tím, že tuto jedinečnou stavbu ze dřeva a betonu doplní v interiéru množství rostlin, se počítalo už v projektu.

Interiérové rostliny jsme pro Lahofer realizovali ve dvou vlnách. Nejprve jsme rostliny dodávali do kanceláří. S rostlinami do Lahotéky jsme nespěchali. Bylo důležité zjistit, jak prostor bude fungovat a jak se bude v reálnu využívat, jaké budou reálné požadavky na jednotlivé skupiny rostlin (např. jejich mobilitu). A samozřejmě také to, jaké podmínky prostor rostlinám poskytne.

Výběr rostlin

Požadavky na rostliny jsme řešili společně s investorem a architektem. Cílem bylo mít skupinky rostlin, které budou v interiéru dostatečně viditelné, současně ale nezaberou moc místa.

Skupinky jsme navrhli vždy ze tří rostlin různé výšky. Nejvyšší použitou rostlinou je Ficus Amstel king. Další vysokou rostlinou je Tetrastigma. Ty bude v budoucnu možné i tvarovat. Svým habitem připomínají vinnou révu a symbolicky tak propojují interiér s okolními vinicemi.

K vlastní realizaci jsme přistoupili na jaře 2022. Jaro je pro dodávku rostlin nejlepším obdobím.

Nádoby a pojezdy

Výběr pěstebních nádob je stejně důležitý, jako výběr vlastních rostlin – a to jak z technického, tak estetického hlediska. Zvolili jsme stejnou designovou řadu květináčů, jaké už byly použité v kancelářích. Vybrali jsme ale jiný tvar, který zajišťoval lepší stabilitu vysokých rostlin.

Prostor Lahotéky je využíván pro různé typy akcí. Proto je potřeba přestavovat nejen nábytek, ale i přemisťovat rostliny. Proto jsme květináče umístili na pojízdné platformy. Platformy jsou vyrobené na míru – mají vysokou nosnost a brzditelná kolečka, přitom jsou decentní a nenápadné.