Zelené stěny ve firmě OK Pyrus

Když není místa nazbyt

Na kytkách mě fascinuje to, jak jsou proměnlivé. A když se o ně správně staráte, tak Vás časem odmění.

V lednu 2021 jsem realizoval zelené stěny ve firmě OK Pyrus. Cílem bylo oživit dlouhou a relativně úzkou chodbu – proto jsme vybrali zelené stěny založené na mělkých modulech. Každá stěna má téměř 3 m² a je osázená 108 rostlinami. Použil jsem mix popínavek s okrasným listem (Scindapsus, Phillosdendron), Dracaeny, Aglaonemy…

No a teď k tomu času, o kterém jsem psal na začátku. Je únor 2022, rok se s rokem sešel a trpělivost a péče přinesly své plody. Rostliny vyrostly, zapojily se a zcela pokryly konstrukci. Rostou tak bujně, že jsem mohl již teď doplnit vodící lanka, po kterých se dále pnou.

Takováto zelená stěna je elegantním řešením do každého prostoru. Vyžaduje jen trochu péče. Protože se jedná o chodbu, jsou rostliny přisvíceny (cca 10 hod/den). Odbornou péči provádím 3krát ročně. Průběžnou peči si zajišťuje klient sám – jedná se ale jen o zálivku (v tomto konkrétním případě nebylo možné instalovat automatickou závlahu).

Klient si pořízení zelených stěn pochvaluje. Kanceláře jsou v dřevostavbě a dřevo je materiál, který pohlcuje vlhkost. Rostliny v zelených stěnách vypaří týdně až 30 l vody. Přispívají tak k tomu, že je v kancelářích nejen hezky, ale hlavně příjemně.