Interiérové rostliny No.3 – Lopatkovec – čistič vzduchu

Víte, že tato rostlina čistí vzduch od škodlivých látek? Je to neuvěřitelné, a není jediná. Vemte si, že trávíte osm hodin denně v kanceláři, kde se uvolňují těkavé látky z koberce, z lepidla, kterým jsou přilepené dýhy na vašem nábytku, nebo z čistících prostředků. A to vdechujeme. Asi jste slyšeli o syndromu nemocných budov. Je hodně budov, kde si ani neotevřete okno, cirkulace vzduchu je vedena přes centrální vzduchotechniku. Neříkám, že to je špatně, ve městech, kde je kvalita ovzduší zhoršována výfukovými plyny z dopravy často není lepší volba. Kupte si lopatkovec, tedy spíše několik, dejte si je kolem svého pracovního stolu a budete nadšeni. Lopatkovec je opravdu skvělý parťák. 

  • Zvládne i stinné podmínky
  • Když má žízeň, demonstrativně svěsí listy a tváří se jako schlíplý pes. Zalijte ho a do druhého dne je zase v plné kráse. Může vám ostatně sloužit jako upozornění, že by bylo fajn zalít i ostatní kytky.
  • Husté sytě zelené listy vytvoří dojem, že máte kolem sebe opravdu spousty kytek.
  • Bílá květenství jsou četná a působí zajímavým dojmem.

Pojďme trochu do hloubky.

Původní domovina této rostliny je Jižní Amerika – Kolumbie, Venezuela. V našich podmínkách zvládne klasické pokojové teploty okolo 20 °C. Nemá ale ráda chladno a teploty pod 15 °C. Zato zvládne stinné stanoviště.

Chcete džungli z lopatkovců? Čtěte dál!

Stanoviště

Když má dostatek světla, je rostlina hustá a košatá. Vyrůstají větší listy a je radost sledovat, jak tato rostlina doslova bují před očima. Lopatkovec dobře zvládá i stinné stanoviště, bude se akorát vytahovat směrem ke světlu. S rostlinou občas trochu pootočte a budete si udržovat pravidelný vzhled.

Zálivka

Lopatkovec rád pije. A to dost. Hlavně v létě na teplém stanovišti vám i malá rostlinka vypije litr vody za týden. Když seschne, nevadí, svěsí listy, vy ji zalijete a roste se dál. Pokud vám rostlina lehne celá přes květináč a opakovaně, už se ji pravděpodobně nepovede dostat do kondice. Bude se držet, ale už to nebude ono. Dobře prosperuje v květináčích s dvojitým dnem. Každopádně zálivka by měla být pravidelná, aby substrát nevyschl, ale také, aby nestála ve vodě. To by jí uhnily kořeny. Čili jeden krát týdně vydatně zalít. Nebo pokud na to nechcete myslet, jakmile uvidíte mírně povislé listy, je čas zalévat. A když vám začnou hnědnout špičky až části listů, zaléváte zase příliš a chce to pro změnu se zálivkou ubrat.

Rosení

Čím pravidelněji, tím lépe. Pokud má lopatkovec zaschlé konečky (tzn. že jsou suché, šustí), je to známka suchého vzduchu. A protože v našich klimatických podmínkách a obecně v našich vytopených domácnostech je spíše suchý vzduch, roste!

Hnojení

Jako u každé jiné rostliny je dobré i Spathiphyllum přihnojovat. Záleží na typu hnojiva a vašich možnostech, ale na jaře a v létě je dobré občas rostlinu při zálivce přihnojit. A jestli má vaše rostlina světle zelené až žluté listy a vy si nepamatujete, kdy jste hnojili nebo přesazovali naposledy, rostlina má akutní nedostatek živin.

Zastřihávání a oprašování

Na velkých listech se rád usazuje prach. Proto občas listy přejeďte prachovkou nebo vlhkým hadříkem. Pokud toužíte po lesklých listech, opravdu velice opatrně aplikujte lesk na listy ze vzdálenosti alespoň 30 cm a jen párkrát ročně. Nesprávně aplikovaný lesk může vaší rostlině ublížit.

Občas na rostlině najdete žlutý list a suché květenství. Vystřihněte je nůžkami. Pokud je žlutý list ojedinělý, je to přirozený stav. 

Lopatkovec vám vřele doporučuji jako domácí pokojovou květinu nebo interiérovou rostlinu do kanceláře. Pokud se nezvládnete postarat o lopatkovec, pořiďte si zahradníka.