Interiérové rostliny No.3 – Lopatkovec – čistič vzduchu

Víte, že rostliny čistí vzduch od škodlivých látek? Je to neuvěřitelné. Trávíte osm hodin denně v kanceláři, kde se uvolňují těkavé látky z koberců, z nábytku, tiskáren… A to vdechujete.

Pořiďte si lopatkovec (Spathyphyllum), nebo několik, a sesaďte si je do květináče a dejte na svůj pracovní stůl, je to skvělý parťák:

  • Zvládne i stinné podmínky. Nejvíce rostlině vyhovuje světlé či polostinné místo – silné sluneční záření způsobuje žloutnutí listů, ve stínu sice vydrží, ale nekvete.
  • Když má žízeň, demonstrativně svěsí listy a tváří se jako schlíplý pes. Zalijete ho a do druhého dne je zase v plné kráse. Může vám tak sloužit jako upozornění, že by bylo potřeba zalít i ostatní kytky. Lopatkovec miluje rosení a díky tomu zvlhčíte vzduch i sobě.
  • Husté sytě zelené listy vytvoří dojem, že máte kolem sebe opravdu spousty kytek.
  • Bílá květenství působí uklidňujícím dojmem 🙂

Jak pečovat o lopatkovec

Pojďme trochu do hloubky. Původní domovina této rostliny je Jižní Amerika – Kolumbie, Venezuela. V našich podmínkách zvládne klasické pokojové teploty mezi 18-24 °C. Nemá ale ráda chladno a teploty pod 15 °C. Zato zvládne stinné stanoviště.

Chcete džungli z lopatkovců? Čtěte dál!

Stanoviště

Když má dostatek světla, je rostlina hustá a košatá. Také vám pravděpodobně i pokvete býlými květy. Lopatkovec je jedna z oblíbených pokojových rostlin, kterým se dobře daří i v polostínu. S rostlinou doporučuji ale občas pootočit, aby se vám nevytahovala jen jedním směrem. To pak vypadá jak šikmá věž v Pise a není to moc hezké. Pozor na stanoviště na přímém slunci, to jsou pro ní příliš silné grády.

Zálivka

Lopatkovec je tak trochu pijan. A to dost. Hlavně v létě na teplém stanovišti vám i malá rostlinka vypije litr vody za týden. Když seschne, nevadí, svěsí listy, vy ji zalijete, narovná se a roste se dál. Pokud vám rostlina lehne celá přes květináč a opakovaně, začne vypadat unaveně a už se vám ji nemusí podařit dostat do kondice. Doporučuji ji pořídit květináče s dvojitým dnem, to vám usnadní zálivku, a ve výsledku celkový vzhled rostliny.

Zálivka by měla být pravidelná, aby substrát nevyschl, ale také, aby rostlina nestála ve vodě – to by jí uhnily kořeny. Ideální je jedenkrát týdně vydatně zalít. Lopatkovec mám rád hlavně proto, že je to skvělým pomocníkem při péči o pokojové rostliny. Jak vidím, že svěsil listy, jdu kontrolovat a zalévat. Hnědé špičky listů nebo až části listů, je možné, že zaléváte zase příliš a chce to pro změnu se zálivkou ubrat.

Rosení

Čím pravidelněji, tím lépe. Pokud má lopatkovec zaschlé konečky (tzn. že jsou suché, šustí), je to známka suchého vzduchu. A protože v našich klimatických podmínkách a vytopených domácnostech a kancelářích je spíše suchý vzduch, roste!

Hnojení

Spathiphyllum přihnojujte na jaře a v létě. Na podzim a v zimě přihnojování vynechejte. A jestli má vaše rostlina světle zelené až žluté listy a vy si nepamatujete, kdy jste hnojili nebo přesazovali naposledy, rostlina může mít nedostatek živin.

Zastřihávání a oprašování

Na velkých listech se rád usazuje prach. Proto občas listy přejeďte prachovkou nebo vlhkým hadříkem. Pokud toužíte po lesklých listech, opravdu velice opatrně aplikujte lesk na listy ze vzdálenosti alespoň 30 cm a jen párkrát ročně. Nesprávně aplikovaný lesk může vaší rostlině ublížit.

Občas na rostlině najdete žlutý list a suché květenství. Vystřihněte je nůžkami. Pokud je žlutý list ojedinělý, je to přirozený stav. 

Lopatkovec vám vřele doporučuji jako domácí pokojovou květinu nebo interiérovou rostlinu do kanceláře. Pokud se nezvládnete postarat o lopatkovec, pořiďte si zahradníka.

Proč mi Lopatkovec nekvete?

Důvodů může být několik.

  • rostlina je buď moc mladá, nebo naopak stará
  • je na chladném místě… v teplotách okolo 16°C se jí moc kvést nechce
  • když je květ zelený, tak to může znamenat, že by potřebovala trochu víc světla.

A teď jeden trik. V krámu jste si koupili roztomilou malou rostlinku lopatkovce se spoustou drobných malých kvítků. Po měsíci dvou odkvetla a dál nic… Rostlina je evidentně ještě mladá. Ha! Tak jak je možné, že kvetla? Pravda je taková, že pěstitelé umí rostlinu určenou na prodej nachystat tak, aby kvetla, ikdyž je ještě mladá. Stabilně vám pokvete rostlina, která je cca 1,5 až 2 roky stará. Do té doby vás ale jistě potěší rostlina sama o sobě. Je to švihák i bez květů.