Zelená stěna v zubním středisku

Zelenou stěnu jsem instaloval do nově otevřeného zubní střediska v Jablonci nad Nisou. Stěna má rozměry cca 7×2 metry a v zelené stěně je více než 600 rostlin. S investorem jsme se domluvili na přirozeném vzhledu zelené stěny, bez kvetoucích či extravagantních rostlin.

Sortiment rostlin v zelené stěně je pestrý, skládá se z více jak 10 druhů rostlin a najdete zde mimo jiné: aglaonemu, různé druhy kapradin, philodendron, peperomii či dracaenu.

Přípravy na zelenou stěnu zahrnovaly mimo jiné přípravu podkladové zdi voděodolným materiálem, rozvod a nastavení závlahy vč. vybudování odtokového koryta. Důležitou součástí je i správné osvětlení, tj. volba světel a intenzity osvětlení.

Zelená stěna také vyžaduje pravidelnou údržbu rostlin. Tato stěna je vysoká přes obě patra zubního střediska. S architekty jsme ještě ve fázi projektu pamatovali na vytvoření asistenčního odjímatelného můstku v patře. I tak je však údržba nutná dělat z vysokého lešení. Ani interiérový zahradník se nesmí bát výšek!

Mám radost, když investoři myslí na prostředí, ve kterém pracují a kam chodí jejich zákazníci – v tomto případě pacienti. Zážitky a dojmy z každodenního pracovního dne, ale především z návštěvy zubaře, jsou rázem mnohem pestřejší.