Jarní truhlíky

Moje manželka už od konce ledna nemluví o ničem jiném, než o jarních truhlíčkách na okna, takže my už je máme. Zimě navzdory. Musím se přiznat, že ranní pohled na okno je ale opravdu příjemný. 

Pokud si dáte truhlíky na okna již nyní, je tu přeci jenom riziko, že bude ještě mráz. Sledujte předpověď a pokud by teploty klesly k nule, truhlíky zakryjte nebo dočasně dejte dovnitř. 

Truhlíky vám vydrží po celé jaro. Samozřejmě záleží, čím si je osadíte. U nás je to většinou na dvě etapy:

První jdou petrklíče. Jednou jsme měli první truhlík za oknem už 31. ledna. A vydržel krásný. Ale taky nebyla žádná zima. K petrklíčům můžete přisadit cibuloviny – narcisky, modřence, rané tulipány, krokusy, hyacinty.

Druhou etapu tvoří macešky. Ty se většinou začínají vysazovat poté, co začne být venku již teplo a odkvetly cibuloviny, ale petrklíče stále kvetou. Většinou je to tak, že petrklíče skončí v záhonku, aby uvolnily místo pro macešky, které pak dělají radost až do začátku léta, kdy už je pro ně velké teplo a nahradí je letničky.

Na co dbát při výsadbě?

Truhlíky s dvojitým dnem

Doporučuji. Na oknech jsou většinou chráněni před deštěm a poté, co rostliny prokoření si mohou sami brát vodu ze zásobárny. Výjimku tvoří truhlíky, které jsou na plotu terasy a nechráněny stříškou, tam bych doporučil klasické truhlíky bez dvojitého dna a s odtokem.

Mix barev

Po zimě je pohled na pestré truhlíky opravdu osvěžující. Mix a skladba barev asi záleží na preferencích každého z nás, a také na jakém místě truhlíky budou. U nás doma frčí mix barev a kontrastní barvy.

Kompozice a skladba

Opět záleží, jestli jste zvolili pouze např. petrklíčové truhlíky, nebo mix jarních rostlin. Při výsadbě se kompozice většinou hned neprojeví, protože rostlinky jsou malé, cibuloviny teprve začínají růst, a tedy se bude truhlík měnit před očima. Podle délky truhlíku můžete volit pestrou kompozici:

  • truhlík 60cm: do středu truhlíku cibulovinu (narcisku, raný tulipán), do krajů vysoký petrklíč a prostor mezi vyplnit petrklíči, modřenci, hyacinty.
  • truhlík 80 cm: nabízí více kombinací, ale princip je podobný – dosáhnout vyváženosti s ohledem na budoucí růst obsahu truhlíku. Vyšší rostliny (narcisky, rané tulipány, petrklíče) můžete dát dále od středu a zbylý prostor vyplnit dle fantazie, nebo vytvořit tři vyšší místa: střed truhlíku a kraje truhlíku).
  • dva/více truhlíky/ů vedle sebe: nabízí opakování stejného motivu, nebo vzájemné doplňování ve smyslu s čím na kraji jednoho truhlíku skončím, s tím začínám u druhého.

Před výsadbou nechat rostliny napít

Když si přinesete rostlinky z obchodu, bude substrát pravděpodobně jen mírně vlhký. Je dobré do malého kýble nebo nízké nádoby nalít trochu vody a před výsadbou bal rostlin ponořit do vody, aby se rostliny napily. Klidně sundejte pěstební plastový obal a jak vám to zůstalo v ruce, dejte na chvilku do vody.

Zalévání truhlíků

Bude chvilku trvat, než rostliny prokoření a budou moci využívat zásobárnu vody. První měsíc tedy zalévejte truhlíky po celé ploše truhlíku, aby dostala každá rostlinka vláhu. Počasí v tento čas je ještě chladné a tak stačí zalévat cca 1x týdně. S postupem času, teploty a nárůstu rostlin je dobré zálivku úměrně navyšovat. Pokud si nejste jistí, strčte dva prsty cca 3 cm pod povrch. Nebo truhlík nadzvedněte, a zhodnoťte jeho váhu. Je-li lehký, je vyschlý. Je-li těžší, je tam vláha. Pokud uslyšíte šplouchat vodu, dvojité dno je evidentně plné.

Doplňky

Truhlíky samo o sobě není třeba ničím dozdobovat. Ale někdy se může zdát malý truhlík u vysokého okna malý. V takovém případě lze do truhlíků zapíchat i několik vrbových proutků, které lze spojit do oblouku nebo do klícky. V průběhu času se větvičky zazelenají malými lístky a opticky vyplní prázdný prostor.