Jak pečovat o interiérové rostliny v zimním období?

Se změnou zimního času jsme se definitivně přehoupli z krásného babího léta do podzimu a v příštích 4 měsících nám budou dělat společnost holé stromy, sníh a mráz.

Milovníci interiérových rostlin se mohou nyní usmívat a radovat, protože jim budou dělat společnost jejich krásné pokojové rostliny. Vy, kteří nevíte, čím svůj interiér vylepšit, a hledáte PRO na stranu interiérových rostlin, zajděte si do některého veřejně přístupného skleníku nebo botanické zahrady (případně zoo), a vyzkoušejte si, co na vás udělá prostředí plné zeleně. Jak se budete cítit?

Dnes jsem se chtěl ale věnovat péči o interiérové rostliny během podzimu a zimy. Dny se zkracují a rostliny přechází do období vegetačního klidu. Některé ocení i chladnější okolní podmínky. Takovým můžeme nabídnout místo v zimní zahradě nebo světlé nevytápěné místnosti v našem bytě či domě. Ve firmách s touto variantou nepočítám, a tedy do firemních prostor takovéto rostliny zásadně nedoporučuji.

Jak tedy postupovat v péči o rostliny v období listopad-únor? Jako první začneme omezovat zálivku. Jak v množství, tak ve frekvenci. To platí pro všechny způsoby pěstování interiérových rostlin. Mám tím na mysli – substrátově pěstované rostliny, polohydroponicky i hydroponicky pěstované interiérové rostliny. Rostliny, které dříve vypily ob den litr vody, aby mohly zdárně růst, si nyní potřebují odpočinout a výrazně sníží svoji spotřebu vody.

Pokud odjíždíte na zimní dovolenou a je předpoklad, že ve vašem bytě bude teplota po většinu týdne mezi 16-18 °C, nezalévejte rostliny těsně před vaším odjezdem. Zalijte je tři až čtyři dny před odjezdem, a pak až po vašem návratu. Pokud si vzpomenete těsně před odjezdem, že jste zapomněli zalít kytky, doporučuji rostliny raději nezalévat a zalít je až po vašem návratu. Budou sice trochu zvadlé, ale brzy se vzpamatují. Rostliny mnohem lépe zvládnou výpadek zálivky než přelití.

Jako druhou věc zvážíme množství světla, které naše rostliny mají k dispozici. V běžných domácích podmínkách máme rostliny nejčastěji poblíž okna. Ve firemních prostorách je tato skutečnost někdy obtížnější. Trend velkých openspace kanceláří, kde boj o místo u okna svádí mezi sebou zaměstnanci a na rostliny u okna není již místo, lze řešit umělým přisvětlováním rostlin. A to v průběhu celého roku. V zimních měsících, kdy jsou rostliny v kanceláři nasvětlené správně zvoleným světlem, je to oáza energie a příjemné atmosféry. Jak ale pečovat o tyto rostliny, když mají teplo kanceláře okolo 24 °C a dostatek světla po dobu 10-12 hodin?

U rostlin v takovýchto podmínkách lze očekávat menší výkyvy, nicméně rostlina díky svým genetickým informacím ví, že je období klidu a bude méně aktivní v růstu, a tedy i zálivka je potřeba přizpůsobit, tedy omezit.

Třetí důležitou oblastí je vlhkost vzduchu. Vytápění a suchý vzduch většině interiérových rostlin nesvědčí, a proto rostlinám pravidelně rosíme listy. Dobré je vodu nechat ustát na pokojovou teplotu. U nás rosíme ideálně denně, někdy ob den. Pokud si vzpomenete při pravidelné zálivce, rostliny budou vděčné i za toto osvěžení. U této příležitosti je vhodné příležitostně otřít prach z listů. Stačí vlhkým hadříkem. Rostliny v zimě raději nesprchujte. Určitě by je to potěšilo, ale při sprchování se většinou dostane do květináče hodně vody a hrozí tak riziko přelití. A to může být, jak jsme si řekli, pro interiérové rostliny v období vegetačního klidu fatální.

Přes zimu se mohou rostliny více vytahovat za světlem, nezapomeňte s nimi občas pootočit. Rostlina si tak bude udržovat pravidelný tvar a pěkný vzhled.

Přeji vašim rostlinám příjemné období vegetačního klidu a vám radost z jejich milé přítomnosti.

Jan Kopřiva, váš interiérový zahradník

„Abyste se cítili dobře tam, kde trávíte svůj čas.“