Interiérové rostliny No.2 – Vánoční hvězda

Představte si: Střední Amerika, Mexiko, úbočí hor pacifické strany, hustě zarostlé keři s dlouhými šlahouny… Ten keř, to je původní divoká rostlina našeho krásného vznešeného symbolu Vánoc – vánoční hvězdy.

Kolem této rostliny je ještě pár dalších zajímavostí. Tak třeba:

  • Krásné červené okvětní plátky květů nejsou květy, ale přeměněné listy, tzv. listeny. Květy jsou malé žluté svazečky uprostřed okolních barevných listenů.
  • Když kdekoliv v českém zahradnictví nebo i ve světě řeknete „poinsetie“, všichni budou vědět, že mluvíte o vánoční hvězdě. Ale proč se jí říká poinsetie? Je to podle prvního amerického velvyslance v Mexiku, pana Poinsetta, který si jako amatérský botanik poslal domů do svého skleníku pár rostlinek a zasloužil se o její větší známost.
  • V Mexiku je vánoční hvězda symbolem Vánoc již od 16. století. V západním světě se stala symbolem po rozšíření na americkém trhu začátkem 20. století.
  • A také se říká, že vánoční hvězda je celosvětově ekonomicky nejvýznamnější hrnkovou rostlinou.
  • Česky se rostlina jmenuje pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), rod pryšec je jedním z nejkomplexnějších rodů kvetoucích rostlin.

Vyberte si z široké a pestré nabídky variet. Myslím, že radost udělá kterákoliv.

Jak pečovat o vánoční hvězdu

Dávejte pozor již při výběru rostliny

Klíčovým pro výběr rostliny je vždy její stanoviště. Nesmí v něm být průvan nebo riziko, že rostlina nastydne. Rostlina je velmi citlivá na průvan. Mělo by tam být i dostatek světla. Substrát by neměl být kompletně vyschlý ani přemokřený. I přeschnutí/přelití má za následek, že vám začne opadávat. Proto si nákupu překontrolujte olistění. Rostlina by měla být pravidelně a přirozeně olistěná pěkně odspodu. Delší holé stonky mohou ukazovat na nějaké předchozí nepříjemnosti, které se dále projeví u vás doma.

Podívejte se i na malé žluté květy uprostřed červených listenů. Lepší jsou ty, co mají tyto malé květy ještě neotevřené. Rostlina vám může vydržet několik měsíců.

Rostlinu si vždy nechte zabalit

Po nákupu si rostlinu vždy nechte zabalit do papíru. Pořádně zakrýt i horní listy. Trvejte si na tom, i kdyby za vámi byla dlouhá fronta nevrlých nakupujících. I kvůli pár metrům k autu. Rostlina je opravdu citlivá na teplotu a pokud zrovna venku není víc jak 15 °C, balte do papíru.

Doma dejte na světlo

Přes zimu má vánoční hvězda ráda světlo. Takže stanoviště poblíž okna, ale dál od radiátoru, je ideální. Pokud ale v místnosti i v zimě pravidelně větráte, nezapomeňte na tuto krátkou dobu rostlinu schovat nebo přemístit.

Zalévejte a nezapomeňte rosit

Mírně a pravidelně. Odstátou vodou. Jestli máte rostlinu v malém květináči a doma v teple, bude to chtít zalévat častěji, než když máte větší kytku ve větším květináči. Pokud si nejste jistí, zkuste prstem trochu zarýt v substrátu, jestli je povrch vyschlý. To je ideální doba na zalití. Substrát nesmí vyschnout úplně. A nebojte se rostlinu pořádně rosit.

Je květen a kytka furt drží. Co s ní?

Moji milí, asi to spoustě trhá srdce, ale pokud nejste vášniví amatérští pěstitelé, poděkujte rostlině za krásný společně strávený čas a vyprovoďte ji do kompostu. Další pěstování, resp. další kvetení je podmíněno svědomitým dodržováním pravidel zatemňování, a to je v naší uspěchané době poměrně náročné dodržet.

Chcete opravdu vyzkoušet udržet rostlinu do dalšího roku?

Tedy držím palce a zkuste následující postup: až opadají listeny, seřízněte stonky cca na 10 cm. Dejte do mírně teplé, nebo mírně chladné místnosti bez přímého slunečního světla. Skoro nezalévejte. Zhruba v květnu rostlinu přesaďte a mírně zalévejte. Zálivku přidávejte podle toho, jak vám poroste. Též začněte přihnojovat. Jak rostlina začne rašit, vyberte 3-5 nejsilnějších výhonů, ostatní zaštípněte.

Od října je potřeba rostlinu dokonale zatemňovat. Kupte si extra kbelík nebo nějakou černou hustou látku a každý den na 14 hodin zakryjte. Příklad: přijdete večer z práce v 18 hodin, rostlinu přikryjete a ráno v 8, než vyběhnete do práce, ji zase odkryjete. To dělejte každý den, dva měsíce nonstop. Poté se v prosinci můžete pochlubit statnou a vybarvenou vánoční hvězdou.

Krásné Vánoce!