Realizace zeleně v Global IT Center

Když se IT snoubí s přírodou

Společnost Global IT Center (součást HeidelbergCement Group) je klient, se kterým dlouhodobě a rád spolupracuji. Prvním projekt, na kterém jsme se potkali, byly interiérové rostliny do kanceláří. Jednalo se o velké množství zelených rostlin po obvodu kanceláří. Asi po dvou letech jsme společně realizovali terasu ve vnitrobloku se stromem.

Říká se, že „pachatel se vrací na místo činu“. Nebo také „do třetice všeho dobrého“. Při třetím společném projektu jsme se přesunuli opět do interiéru. Stejně jako u obou předchozích realizací, i tentokrát jsem spolupracoval s architektonickým ateliérem design ATAK. Společně jsme proměnili kanceláře firmy v opravdovou zelenou oázu.

Je diametrální rozdíl, jestli jsou rostliny „náhodně“ umístěné v prostoru, nebo jestli mají předem jasně dané místo. Při zabudování do nábytku si můžete více pohrát s různou hmotou, kompozicí a světlem. Rostliny přitom slouží nejen k oživení prostoru, ale vytvářejí optické bariéry a přirozená zákoutí.

Oproti první instalaci rostlin po obvodu kanceláří, kde kytky měly alespoň částečný zdroj denního světla, jsme v tomto případě museli mnohem více pracovat s osvětlením. To hraje u podobných výsadeb klíčovou roli, při které se musí hledat kompromis mezi tím, jak zajistit světelnou pohodu jak lidí, tak rostlin.