Interiérové rostliny No.3 – Lopatkovec – čistič vzduchu

Víte, že rostliny čistí vzduch od škodlivých látek? Je to neuvěřitelné. Trávíte osm hodin denně v kanceláři, kde se uvolňují těkavé látky z koberců, z nábytku nebo z čistících prostředků. A to vdechujete.

Pořiďte si lopatkovec, tedy spíše několik, a dejte si je kolem svého pracovního stolu. Budete nadšeni. Lopatkovec, nebo také toulcovka či spatifila (rod. Spathiphyllum), je opravdu skvělý parťák:

  • Zvládne i stinné podmínky. Nejvíce rostlině vyhovuje světlé či polostinné místo – silné sluneční záření způsobuje žloutnutí listů, ve stínu sice vydrží, ale nekvete.
  • Když má žízeň, demonstrativně svěsí listy a tváří se jako schlíplý pes. Zalijete ho a do druhého dne je zase v plné kráse. Může vám tak sloužit jako upozornění, že by bylo potřeba zalít i ostatní kytky. Lopatkovec miluje rosení a díky tomu zvlhčíte vzduch i sobě.
  • Husté sytě zelené listy vytvoří dojem, že máte kolem sebe opravdu spousty kytek.
  • Bílá květenství jsou četná a působí zajímavým dojmem.

Jak pečovat o lopatkovec

Pojďme trochu do hloubky. Původní domovina této rostliny je Jižní Amerika – Kolumbie, Venezuela. V našich podmínkách zvládne klasické pokojové teploty okolo 20 °C. Nemá ale ráda chladno a teploty pod 15 °C. Zato zvládne stinné stanoviště.

Chcete džungli z lopatkovců? Čtěte dál!

Stanoviště

Když má dostatek světla, je rostlina hustá a košatá. Vyrůstají větší listy a je radost sledovat, jak tato rostlina doslova bují před očima. Lopatkovec dobře zvládá i stinné stanoviště, bude se akorát vytahovat směrem ke světlu. S rostlinou občas trochu pootočte a budete si udržovat pravidelný vzhled.

Zálivka

Lopatkovec rád pije. A to dost. Hlavně v létě na teplém stanovišti vám i malá rostlinka vypije litr vody za týden. Když seschne, nevadí, svěsí listy, vy ji zalijete a roste se dál. Pokud vám rostlina lehne celá přes květináč a opakovaně, už se ji pravděpodobně nepovede dostat do kondice. Bude se držet, ale už to nebude ono. Dobře prosperuje v květináčích s dvojitým dnem.

Zálivka by měla být pravidelná, aby substrát nevyschl, ale také, aby rostlina nestála ve vodě – to by jí uhnily kořeny. Ideální je jedenkrát týdně vydatně zalít. Nebo, pokud na to nechcete myslet, jakmile uvidíte mírně povislé listy, je čas zalévat. A když vám začnou hnědnout špičky až části listů, zaléváte zase příliš a chce to pro změnu se zálivkou ubrat.

Rosení

Čím pravidelněji, tím lépe. Pokud má lopatkovec zaschlé konečky (tzn. že jsou suché, šustí), je to známka suchého vzduchu. A protože v našich klimatických podmínkách a vytopených domácnostech a kancelářích je spíše suchý vzduch, roste!

Hnojení

Jako u každé jiné rostliny je dobré i Spathiphyllum přihnojovat. Záleží na typu hnojiva a vašich možnostech, ale na jaře a v létě je dobré občas rostlinu při zálivce přihnojit. A jestli má vaše rostlina světle zelené až žluté listy a vy si nepamatujete, kdy jste hnojili nebo přesazovali naposledy, rostlina má akutní nedostatek živin.

Zastřihávání a oprašování

Na velkých listech se rád usazuje prach. Proto občas listy přejeďte prachovkou nebo vlhkým hadříkem. Pokud toužíte po lesklých listech, opravdu velice opatrně aplikujte lesk na listy ze vzdálenosti alespoň 30 cm a jen párkrát ročně. Nesprávně aplikovaný lesk může vaší rostlině ublížit.

Občas na rostlině najdete žlutý list a suché květenství. Vystřihněte je nůžkami. Pokud je žlutý list ojedinělý, je to přirozený stav. 

Lopatkovec vám vřele doporučuji jako domácí pokojovou květinu nebo interiérovou rostlinu do kanceláře. Pokud se nezvládnete postarat o lopatkovec, pořiďte si zahradníka.