Interiérové rostliny No.1 – Monstera deliciosa

Aktuálně jedna z nejmodernějších interiérových rostlin zahajuje seriál o pokojových rostlinách. Rád bych vás touto cestou seznámil s interiérovými rostlinami a poradil vám, jak se o konkrétní pokojové rostliny starat. Tak tedy začínáme.

Monstera, Monstera deliciosa (nádherná), Philodendron pertusum, Swiss cheese plant – to jsou názvy, které odkazují k jedné konkrétní rostlině. A jak naznačuje její název, rostlině neobvyklé a zvláštní, co se vzhledu týče. I mě přitahují její velké sytě zelené listy s hlubokými zářezy a dírami. Teď ze mě promluví mé bývalé já florista: klidně si jeden nebo dva listy dejte do vázy jako řezanou kytku. Budete spokojeni! A hlavně – nepotřebujete tolik místa (k tomu se ještě vrátím).

Osobně preferuji rostliny pěstované hydroponickým způsobem a mým zákazníkům se snažím hydroponicky pěstované rostliny doporučovat. Při našem povídání se budu snažit zohlednit i informace pro substrátově pěstované rostliny, protože ve standardní nabídce zahradnických center a květinářství hydroponicky pěstované rostliny pravděpodobně nenajdete.

Seznamujeme se

Když si koupíte mladou rostlinu, tak nemá ještě prořezané listy. Listy jsou menší a mají krásný srdčitý tvar. Listy se prořezávají a proděravějí až v dospělosti.

Proč má vlastně monstera děravé listy?

Tak to není zcela jasné. Byly různé teorie, aby odolala tropickým hurikánům, lépe regulovala teplotu nebo aby se lépe dostávala voda ke kořenům. Ani jeden z důvodů nicméně nebyl vědci potvrzen a začali hledat jinde. Vychází z přirozeného prostředí monstery. Ta žije v tropickém pralese ve stinném podrostu vysokých stromů, kam dopadají řídce sluneční paprsky nutné pro fotosyntézu.

Výzkumník Ch. Muir na University of Indiana ve své vědecké práci publikované v časopise The American Naturalist v roce 2013 předkládá nový pohled. Pomocí matematického modelu vypočetl, že děravý ale velký list monstery zabírá stejnou plochu, jako neděravý list. A díky dírám v listech mohou sluneční paprsky prostoupit ještě níže, kam by se jinak už nedostaly. Jiný tvar listu tak dovoluje rostlině přežít v podmínkách, které by pro ni jinak byly neslučitelné se životem. Proč ale mladé listy rostliny nemají díry? V různých stádiích svého života rostlina roste jiným způsobem. Mladá rostlina žije na zemi v pralese, kde je minimum slunečních paprsků. Monstera je v tomto stádiu života epifyt (jako např. orchidej, rostlina rostoucí na těle jiné rostliny, ale necizopasící), se vzdušnými kořeny. Ty se zachytávají na hostitelský strom, po kterém roste vzhůru. Jak vyroste do úrovně podrostu pralesa, začne benefitovat z pronikajících slunečních paprsků a listy se začnou zvětšovat, prořezávat a děrovat a řapíky protahovat, aby mohla rostlina zachytit co nejvíce slunečního světla a energii si začne vyrábět pomocí fotosyntézy.

Pěkně zajímavé, že? Zmiňovaná studie – The American Naturalist, Volume 181, Number 2.  

Volba stanoviště

Zde je potřeba dodržet základní pravidla a budete spokojeni. Tyto pravidla doporučuji zvážit ještě před vlastním nákupem:

  • Dostatek místa
  • Dostatek světla, ale ne přímé slunce
  • Silná opora

Co to znamená a jak se s tím popasovat v interiéru? Začneme s tím nejjednodušším – s oporou. Tu si pravděpodobně přinesete již s rostlinou. Běžně se jedná o kokosovou nebo mechovou tyč, ke které se upínají vzdušné kořeny a prorůstají do ní. Rostlina doslova šplhá po této podpěře (ve své domovině se rostlina pne po kmenech stromů). Důležitá poznámka – mechovou/kokosovou tyč udržujte vlhkou. Pokud se vzdušné kořeny sami neuchytí do tyče nebo půdy, pomozte jim buď zastrčením do půdy nebo pomocí kovové svorky připněte k tyči. 

Světelné podmínky jsou velice důležité. Monstera vyžaduje dostatek světla, ale nemá ráda přímé slunce. Málo světla zase vede k tomu, že se vytahuje – tedy řapíky listů jsou velmi dlouhé. Budou se vám hodit do té vázy. Často se stane, že světlo je u okna, ale tam zas není místo. Místo máme mezi kuchyní a obývacím prostorem a tam zas není světlo. Řešení je umělé osvětlení. Skvělá věc. Nejen, že rostlině dodá, co potřebuje, ale váš užitek z nasvětlené rostliny bude mimořádný.

Dostatek místa se zpočátku může zdát jako přehnaný požadavek. Některé listy Monstery ale mohou mít průměr 50 a více cm. Ale zase, pokud se vám rostlina líbí, ale nemáte moc prostoru, poohlédněte se po druhu „minima“, nebo příbuzné s obchodním jménem „monkey leaf“ či „monkey mask“. Také máme jednu u nás doma.

Pravidelná péče

Zálivka

1x týdně a mírně, nicméně po celém povrchu. Pozor na přemokření! Substrát by měl být před další zálivkou téměř vyschlý. Nezapomeňte i porosit mechovou/kokosovou tyč, a to hlavně v horní části, která rychle vysychá.

Hydroponii zaléváme 1x za 14 dnů.

Rosení listů

Jak často si vzpomenete!

Přesazování

Substrátové 1x za dva roky. Hydroponicky pěstované rostliny se nepřesazují.

Hnojení

Substrátové rostliny 2x ročně – na jaře a uprostřed léta. Hydroponicky pěstované rostliny se nesmí přihnojovat klasickým hnojivem pro substrátové rostliny, ale speciálním hnojivem / granulemi. To uvolňuje ionty podle jejich koncentrace ve vodném roztoku.

Oprášení listů

Jak často si vzpomenete, otřením listů uvolňujete průduchy a rostlině se lépe dýchá. Současně zvyšujete její společenskou prestiž, vynikne její krása a syté listy. S leskem na listy opatrně – chce to spíše méně než více. Prachovka nebo vlhký hadřík vám udělá lepší službu.

Hm? Co se děje?

Žluté listy

  • Nejčastěji příliš mnoho vody v zálivce, málo proschlý substrát před zálivkou.
  • Nedostatek živin. Rostlinu v substrátu přihnojujte spíše mírně a častěji než jednou a vydatně.

Opadávání listů

  • Opadávání spodních listů je přirozené. Pokud již je spodní část rostliny holá, zkuste ji omladit razantním seříznutím. Chápu, že se vám do toho nechce, ale nebojte, rostlina obroste. Pokud vás to baví a máte místo, můžete zkusit uříznutou část nechat zakořenit. Ideálně i s několika vzdušnými kořeny.
  • Výrazný opad listů může znamenat i změnu podmínek, které rostlině nevyhovují. Příklad je v zimě, kdy se v místnosti začne topit, zvýší se teplota, sníží se vlhkost vzduchu. Jestli máte rostlinu u radiátoru, přemístěte ji na jiné stanoviště. Během zimy zvládne i minimální teplotu 10 °C (pozor na zálivku, tu je potřeba v takovýchto podmínkách výrazně omezit).

Hnědé okraje listů

  • Nejčastěji se jedná o příliš suchý vzduch. Zkuste pravidelně rosit.
  • Možná je to už dávno, co jste rostlinu přesazovali. Naplánujte si jarní přesazení nebo alespoň obměnu horní vrstvy substrátu.
  • Jestli listy zhnědnou a zároveň zežloutnou, možná jste to přehnali se zálivkou. Pokud je v podmisce nebo v obalovém květináči voda, vylejte ji a před další zálivkou nechte substrát téměř vyschnout.

Toxicita

Dejte pozor, aby si na listech, vzdušných kořenech nebo stoncích nezačali pochutnávat vaši domácí mazlíčci. Po sežvýkání nebo snědení mohou zvracet nebo slintat.

Jak si namnožit rostlinu

Občas se mě zákazníci zeptají, že si uřízli list Monstery a rádi by si ji zakořenili a jestli to je možné. V úvodu mého článku jsem zmiňoval, že si list můžete dát jen tak do vázy a on vám bude dělat parádu. Když tento list ve váze necháte několik měsíců, začnou se na řapíku, jehož část je ve vodě, objevovat malé ale silné výrůstky kořínků. Může to trvat několik měsíců, záleží na okolním prostředí, teplotě, světle, vlhkosti… Po cca roce, roce a půl jsou kořeny již dostatečně mohutné, abyste jej mohli zasadit. Já bych sesadil několik listů do jednoho květináče, abych měl pěknou kompozici. Nové listy mohou začít vyrůstat také až po nějakém čase. Na rozdíl od mladých rostlin bude mít takováto rostlina od začátku děrované listy.

Zajímavost na závěr

Věděli jste, že Monstera plodí plody, které se dají jíst? Plody vypadají trochu jako zelená kukuřice. Osobně jsem to nikdy nejedl. Ale pozor – plody musí být dobře uzrálé, aby se mohly konzumovat. Vrchní vrstva plodu se musí oloupat. Vnitřní část chutná údajně něco jako ananas a banán. Naše známá nám posílala fotky z dovolené na Madeiře, kde na trhu měli i tyto plody Monstery.

1 komentář u „<span class="capital">Interiérové rostliny</span> No.1 – Monstera deliciosa“